Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak a kdy mluvit s dítětem

Přesvědčení, že rozhovor o drogách může znamenat nakažení dítěte nějakými špatnými myšlenkami a že je lepší o takovýchto věcech vůbec nemluvit, již dnes většinou nepanuje. Rodiče si uvědomují, že drogy jsou stále dostupnější a media jim vcelku často připomínají, že kontakt se stále více posunuje do mladších věkových kategorií. Otázka nezní zda vůbec, ale především kdy, jakou formou a jak podrobně o těchto věcech mluvit s ohledem na věk dítěte.
Život přináší celou řadu situací, které mohou být vhodným podkladem k sdělení určitých informací o drogách a především – vyjádření určitého postoje rodičů. V předškolním období může být debata zahájena nad rodinou lékárničkou, v dospívání se podněty samy nabízí. Je mnohem vhodnější, jsou –li rodiče připraveni reagovat na konkrétní situace ze života, na otázky dítěte, než když si o tomto tématu „připraví přednášku“. Tím spíše posílíme pozici drog jako něčeho zcela vyjímečného a mimořádného, nehledě na to, že takováto sdělení nebývají dětmi a dospívajícími dvojnásob pozitivně přijímány. Reakce rodičů a podrobnost tématu drog by měla reflektovat nejen věk, ale i prostředí a zájmy dítěte, situaci o drogách na škole, kamarády, spolužáky a jiné významné osoby, které mohou dítě v jeho vývoji a vztahu k drogám pravidelně ovlivňovat. U dospívajících můžeme vhodně využít i „výchovné působení dětských časopisů“, které o těchto tématech většinou velmi otevřeně hovoří a takovéto články mohou otevřít komunikaci o tomto tématu. 
Obrazek

Přírodní drogy neškodí
MÝTY O DROGÁCH

Lysohlávky jsou (podobně jako marihuana) darem přírody, boha, etc., tedy nemohou lidem škodit.

Oblíbený omyl a argument obhájců užívání některých drog. V době, kdy jíme, pijeme a dýcháme kromě přírodních i množství cizorodých, polosyntetických a syntetických látek, vidíme za tímto omylem potřebu (nebo spíš přání) návratu k přírodě, které v naší evropské civilizaci občas pociťujeme téměř všichni.
Každá droga ale může mít „vedlejší účinky“, a množství zdravotních rizik, ať je přírodní nebo čistě syntetická.

Za křiklavé příklady můžeme uvést zcela přírodní halucinogen durman, považovaný za vysoce nebezpečnou drogu, nebo „polopřírodní“ heroin, získávaný z přírodní suroviny – opia. O rizicích užívání dalších přírodních drog – marihuany, alkoholu, tabáku, lysohlávek…, se dočtete jinde na těchto stránkách.. 

Například houby lysohlávky získávají u dětí a mladistvých velkou popularitu, informovala v úterý… užívání drog a alkoholu v řadách školní mládeže. Například houby lysohlávky získávají u dětí a mladistvých velkou popularitu, informovala v úterý… pohledět… ObrazekObrazek